KŘEČEK SYRSKÝ (ZLATÝ)

HISTORIE A OBJEVENÍ

Křeček syrský (Mesocricetus auratus), nebo též zvaný křeček zlatý či někdy nesprávně označován jako medvědí, je druh hlodavce patřící spolu s dalšími třemi druhy (křeček Brandtův, Newtonův, Raddeův) k rodu Mesocricetus. Podčeledí rodu jsou Cricetinae - Křečci praví. Podrobná kvalifikace křečků je rozpracováná zde.

HISTORIE - Poprvé byl křeček syrský pospán v roce 1839 přírodovědcem G. R. Waterhousem, který mu udělil jeho latinské rodové jméno, které se dodnes udrželo v nezměněné podobě. Dlouhá léta poté však nebyl křeček zlatý středem zájmu. Ulovený jedinec ležel téměř sto let v Britském muzeu bez povšimnutí.

V roce 1930 byl profesor a zoolog I. Aharoni pozván svým kolegou, parazitologem S. Adlerem na výzkumnou misi, od které si sliboval odchycení snadno chovaných čínských křečků pro výzkum nemoci leishmaniózy. Vědcům se podařilo v regionu Aleppa v Sýrii obejvit a odchytil první živé křečky zlaté. Jednalo se o samici s vrhem jedenácti mláďať ukrytou v hluboké noře. U matky se projevil kanibalismus, kdy měla údajně sežrat několi svých mláďat a následně údajně sama uhynula. Několika mladým se podařilo utéct. Zůstal tak jediný samec a 2 samice. Aharoni tyto 3 křečky ručně dokrmil a odchoval. Brzy poté přišli v laboratoři na svět potomci těchto sourozenců a chov se rozšiřoval. V roce 1940 byli první křečci uvolněni pro trh se zvířaty a dostali se do podvědomí veřejnosti. Z těchto tří zvířat pocházejí všechna laboratorní zvířata a miliony doma chovaných a úspěšně domestikovaných křečků zlatých. Právě příbuzenská plemenitba dala vzniku řadě mutacím, které dnes známe.

George Robert Waterhouse
(1810 - 1888)
Israel Aharoni
(1882 - 1946)
Anglický přírodověděc, v roce 1839 poprvé popsal křečka zlatého (syrského) Zoolog v osmanské a britské Palestině. Původem pochází z Běloruska, studoval v Praze, následně emigroval do Palestiny. Objevil 30 neznámých druhů zvířat. V roce 1930 odchytil první živé křečky zlaté (syrské).

SYRSKÝ nebo ZLATÝ?

Zvářata chycená v roce 1930 zoologem Aharoni byla popsána jako zlatohnědá po celém hřbetě, přičemž tato barva tvořila také pruh na hrudi. Břicho bylo světlé a mělo šedavý nádech. Zajímavé byly podélné tmavé, téměř černé pruhy na krku. Toto původní zbarvení bylo později označeno jako Golden nebo také aguti a dodnes se považuje za divoké (původní) zbarvení křečků zlatých.

Vzhledem k velice úzké příbuzenské plemenitbě, ke které v důsledku přežití pouhých tří chycených sourozenců následně došlo, vznikla velmi brzy nová řada mutací. V roce 1947 se jako první objevila "panda" s velkými bílými fleky po těle, tedy křeček páskovaný. Následovala vlna dalších a dalších nových mutací. Objevili se křečci dlouhosrstí i bezrstí (hairless) a především pak nejrůznější zbarvení, která mnohdy měla k původnímu aguti docela daleko.

V důsledku toho nastal chaos v pojmenovávání jednotlivých forem křečka zlatého a velmi složité bylo také ustálení těchto pojmenování. Dlouhosrstým křečkům se začalo říkat angorští, některé mutace získaly přídomek křeček kanadský nebo dokonce čínský. Do jisté míry lze říci, že tento problém existuje doposud. Důležité je si však zapamatovat, že křeček zlatý byl obecně přejmenován dle země svého původu, tedy na křečka syrského. K tomuto jedinému druhu patří všichni středně velcí křečci, nehledě na zbarvení, délku a typ srsti.

Zdroj: Křeček řečený zlatý, ZOO Praha

POPIS

Křeček syrský může dorůstat délky až 18ti centimetrů a může dosahovat hmotnosti i 190 gramů. Je to hlodavec, u kterého najdeme širokou škálu různých typů, barev srsti, kombinací a kreseb. Více o zbarvení, typu srsti a kresbě se dočtete zde. Tělo by mělo být bez nadbytečného tuku, pevné, bochníčkovitého tvaru. Hlava je velká, s nápadnýma očima a zakulacenýma ušima.

LÍCNÍ TORBY - lícní torby jsou pro křečka velmi typické. Jsou velké, roztažitelné a pojmou až polovinu hmotnosti dospělého křečka. Slouží k přenášení potravy a hnízdního materiálu. Uvnitř jsou pokryty štětinkami, aby obsah neklouzal a nevypadával. K jejich vyprázděnní používá křeček přední tlapy, kterými torby masíruje směrem ven.

Zdroje: https://www.arkive.org/golden-hamster/mesocricetus-auratus/image-G47101.html, https://wikipedia.org

  

ROZCESTNÍK
Po kliknutí na obrázek s popisem se zobrazí příslušný článek.