DÉLKA A TYP SRSTI

KRÁTKÁ SRST / SHORTHAIRED

Krátká srst by měla být dostatečně hustá po celé ploše těla, včetně bříška. Měla by být rovnoměrně dlouhá a rovná, barva srsti i podsady by měla odpovídat příslušnému standardu.

DOMINANTNÍ ALELA - vlastnost (krátká srst) se projeví i za předpokladu pouze jedné kopie.

LL - označení genotypu pro krátkosrstého křečka, který nenese gen pro srst dlouhou. Všichni jeho potomci, nezávisle na partnerovi, budou mít krátkou srst.

Ll - označení genotypu pro krátkosrstého křečka, který je nositelem genu pro srst dlouhou. Při křížení s dlouhosrstým partnerem můžeme očekávat ve vrhu mláďata jak krátkosrstá, tak dlouhosrstá.

Zlatý, krátkosrstý Rezavý, krátkosrstý Černý, krátkosrstý - mláďě

DLOUHÁ SRST / LONGHAIRED

Dlouhá srst by měla být kvalitní a hustá po celé ploše těla, včetně bříška. Srst obvykle nebývá rovnoměrně dlouhá, nejkratší je srst v obličeji, nejdelší chlupy rostou na zadečku. Samice mají velmi často srst pouze o malinko delší než krátkosrtí křečci a dlouhé chlupy jim rostou pouze na zadku. Barva srsti i podsady by měla odpovídat příslušnému standardu. Pozn.: dlouhá srst lehce ředí ticking.

RECESIVNÍ ALELA - vlastnost (dlouhá srst) se projeví pouze, pokud jsou přítomny dvě alely genu.

ll - označení genotypu pro dlouhosrstého křečka.

Ll - označení genotypu pro krátkosrstého křečka, který je nositelem genu pro srst dlouhou. Při křížení s dlouhosrstým partnerem můžeme očekávat ve vrhu mláďata jak krátkosrstá, tak dlouhosrstá.

Stříbrná šedá, dlouhosrstá Krémový, dominantně tečkovaný, dlouhosrstý Černý, dlouhosrstý

SATÉN / SATIN

Saténová srst je velmi lesklá. Efekt blýskavosti spočívá v samotném saténovém chlupu, který je po celé své délce dutý, což má za následek odlišné lámání světla, než je tomu u srsti normální.

DOMINANTNÍ ALELA - vlastnost (saténová srst) se projeví už za přítomnosti jedné kopie. Tzn. zkřížímeli saténového křečka s partnerem s normální srstí (krátkou nebo dlouhou), můžeme ve vrhu očekávat saténová mláďata.

Saténový gen je někdy považován za tzv. neúplný dominantní, protože je za potřebí jediné jeho kopie, aby se projevila žádaná struktura srsti. Za přítomnosti obou kopií genu (tzn. saténový křeček x saténový křeček) dochází ke zdvojení (tzv. double satin / zdvojený satén), který je nežádoucí. Double saténová srst je sice extrémně lesklá, ale také velmi jemná a řídká. Křeček působí vypelichaným dojmem, což je velmi neestetické.

sasa - označení genotypu pro křečka s normální srstí (ne saténový).

Sasa - označení genotypu pro křečka se saténovou srstí.

SaSa - zdvojený satén (double satin) - nevhodné křížení.

Saténový, medový, krátkosrstý Saténový, slonovinový, dlouhosrstý Double satén, zlatý, krátkosrstý

REX / REX

Srst je vlnitá a kudrnatá. Křeček má kadeřavé hmatové vousy. Tento typ srsti se vyskytuje u krátkosrstých i dlouhosrstých křečků. Barva srsti i podsady by měla odpovídat příslušnému standardu. Pozn.: dlouhá srst lehce ředí barvu.

RECESIVNÍ ALELA - vlastnost (srst rex) se projeví pouze, pokud jsou přítomny dvě alely genu.

rxrx - označení genotypu pro křečka se srstí rex.

Rxrx - označení genotypu pro křečka s klasickou srstí (krátkou nebo dlouhou), který je nositelem genu pro srst rex.

RxRx - označení genotypu pro křečka s klasickou srstí, který není nositelem genu pro rex srst.

Černý, páskovaný, rex - mládě Krémový, dlouhosrstý, rex Krémový, dlouhosrstý, rex

BEZ SRSTI / HAIRLESS

Bezsrstý křeček má pouze velmi jemné chloupky, jeví se jako vylysaný. Mohou být přítomny kadeřavé vousy (podobně jako u typu rex), které ovšem ve vyšším věku obvykle ztrácí. Barva kůže, popřípadě kresba odpovídá standardu. Je doporučováno přidávat těmto křečkům do potravy více bílkovin, protože křeček spotřebuje mnohem více energie na udržení tělesné teploty než křeček se srstí. Také by se měla používat jemná podestýlka, protože je kůže velmi náchylná na poškrabání. S tímto souvisí také celkové zařízení ubikace, vhodnější je terárium, kde se snáze udržuje teplota a nehrozí riziko profouknutí. V ubikaci by se neměly nacházet žádné předměty, o které by se mohl křeček poranit. Bezsrstí křečci se dožívají přibližně o polovinu kratšího života než křečci se srstí.

RECESIVNÍ ALELA - vlastnost (bezrstost) se projeví pouze, pokud jsou přítomny dvě alely genu.

POZOR! Nikdy nesmí být nakryta bezsrstá samice (hrhr)! V důsledku ztráty srsti dochází také ke změně mléčných žláz a s tím spojený nedostatek mléka. Bezrsté samice proto nemohou kojit svá mláďata, která následně uhynou v důsledku vyhladovění.

Rozmnožování proto musí vždy probíhat zásadně se samicí se srstí, která gen pro bezrstost (Hrhr) pouze nese. Otcem vrhu může být samec bezrstý (hrhr) nebo samec se srstí, který nese gen pro bezsrstost (Hrhr). Pouze za tohoto předpokladu můžeme očekávat životaschopný vrh s bezsrstými mláďaty.

hrhr - označení genotypu pro křečka bez srsti.

Hrhr - označení genotypu pro křečka se srstí, který nese gen pro bezrstost.

Křeček bez srsti, světlý pigment kůže Křeček bez srsti, tmavý pigment kůže Křeček bez srsti - mládě

Zdroje obrázků:
https://banzvelez.wix.com/fishunited?_escaped_fragment_=syrian-hamsters, https://alexislostagain.blogspot.cz/2011/08/dear-hamster.html, https://www.olx.com.sg/long-hair-black-syrian-hamster-very-long-coat-iid-314330774, https://flickr.com, https://webspace.webring.com/people/mj/jessicastarlight/satin.html, https://hamsterhideout.com/forum/index.php?/topic/63836-syrian-hamster-colour-help/page-2,, https://www.madabouthamsters.com/content.php/115-Breeding-Advice, https://www.chickensmoothie.com/Forum/viewtopic.php?f=44&t=300576, https://www.chahamsters.org/rex.html, https://www.dkimages.com/discover/previews/861/45022418.JPG, https://www.madabouthamsters.com/showthread.php/5887-my-syrian-hamsters-%28lots-of-pictures%29, https://hamsterget.freebbs.tw/viewthread.php?tid=8172, https://www.hamsterific.com/HamsterUniversity/HairlessAlienHamsters.html, https://www.hoobly.com/0/113/0/, https://s4.zetaboards.com/Rabbit_Addict/topic/9770758/2/, https://www.gnavergalleri.dk/galleri/11015-hamster_hairless_hamster___betty_