SEDMERO PRAVIDEL SPRÁVNÉHO KRMENÍ

1.  Pokud si nejte jistí, zda danou potravinu křeček může, pak mu ji NEPODÁVÁVEJE

Níže na stránce naleznete seznam JEDOVATÝCH nebo jen z nějakého důvodu pro křečka NEVHODNÝCH nebo ŠKODLIVÝCH potravin. Seznam se snažím průběžně doplňovat a aktualizovat. Nicméně, nepovažujte jej za alfu a omegu krmení Vašeho křečka. Nelze zde obsáhnout všechny potraviny, a proto dejte při krmení svého mazlíčka na selský rozum a nepodávejte mu nic, o čem si nejste jistí, že to opravdu může.

Spousta pro nás chutných potravin (např. rajče, mandle, avokádo) obsahuje aromatické látky a dokonce i jedy, které jsou pro lidské tělo v požití v malé míře takřka nazaznamenatelné. Jinak je tomu ovšem u našich zvířecích kamarádů, a obzvláště pak u těch malých jako jsou hlodavci, pro které požití stejného množství dané látky může, a končí v lepším případě nevolností, v tom horším může taková nevhodná večeře skončit bez nadsázky i kopáním hrobečku.

Spousta potravin křečkovi nemusí ihned po požití udělat vůbec nic, ale látky v nich obsažené se mu dlouhodobě mohou ukládat na vnitřních orgánech (ledviny a játra) a zkrátit mu tak život.

2. Křeček je VŠEŽRAVEC, ale...

Zavzpomínáme-li si na hodiny přírodovědy ve školních lavicích, jistě si vybavíme rozdělení živočichů dle druhu potravy na masožravce, býložravce a všežravce. Křeček patří mezi všezravce, protože jeho trávicí ústrojí dokáže strávit jak potravu rostlinného tak i živočišného původu. Ovšem u těchto všežravých organismů (kam patříme mimo jiné i my lidé) se uvádí, že na poměru složky rostlinné oproti živočišné v jídelníčku nezáleží a to není u křečka tak úplně pravda.

Jídelníček křečka je tvořen z 80% rostlinnou složkou a z 20% živošičnou. Je to tedy spíše býložravec, občasný masožrout :). A na to bychom měli při jeho krmení pamatovat. Nedělejte ze svého křečka výlučného býložravce a už vůbec ne masožravce. Základní sloužkou jeho potravy by měla být kvalitní směs obilnin, semínek a oříšků, čerstvá zelenina, vhodné ovoce a přibližně 2 - 3x týdně bílkovina v podobě moučného červa, vařeného kousku netučného masa, nízkotučný jogurt nebo kousek kvalitní masové konzervy (pro kočky nebo šťěnata). A pochopitelně čerstvá voda a občas nějaký pamlsek (piškot nebo keks pro psy, nějaký větší oříšek, hlodací tyčinky aj.)

3. Experimentovat se nevyplácí

Mám na mysli potravinové experimenty, kdy podám křečkovi více než jednu novou potravinu denně. Je nutné nové potraviny zvířeti podávat postupně a zprvu v malé míře, aby si jeho malinká trávicí soustava zvykla. Pokud ani následující den nezaznamenáme špatnou reakci (křeček je velmi nevrlý, třese se, zrychleně dýchá, má průjem nebo projevuje jiné známky zdravotní komplikace), pak můžeme danou potravinu dát křečkovi opakovaně. Než vyzkoušíme něco dalšího nového, počkáme alespoň 2 - 3 dny. Vždy se vyplatí vyvarovat se náhlých změn.

Totéž bychom měli udělat v případě, že křečkovi měníme směs obilnin, na kterou je zvyklý za jinou. V takovém případě, bychom měli starou směs s novou namíchat první den v poměru 3:1 a každý den dávku nové směsi o jeden díl zvyšovat. Druhý den dostane tedy podíl staré 3 díly na 2 díly nové a třetí den se dostaneme na poměr 3:3 / tedy 1:1 nebo chcete-li 50:50 :). Pokračujeme 4. den, kdy staré směsi ubíráme ve prospěch nové (2:3, 1:3 až se dostaneme na nulu a zůstane nám pouze směs nová). Díky tohoto míchacího týdne si Váš křeček zvykne na novou potravu velmi snadno. Jednak bez stresu, že bude ve směsi hledat něco, co tam z ničeho nic nebude, ale zejména bez zátěže na jeho zažívání, které bude mít dostatek času vypořádat se s novými druhy zrnin a oříšků bez obtíží.

4. Kdy, jak často a kolik krmení mám křečkovi dávat?

KOLIK KRMIVA DÁVAT? Zde je to velmi individuální, můžete mít křečka, kterému 2 polévkové lžíce obilnin vydrží na 3 dny a nebo taky na půl dne. Vždy své zvíře hlavně pozorujte, pokud nasypete křečkovi ty 2 polévkové lžíce každý den, a on bude přesto stále loudit a Vy nenajdete zásobu pro celý regiment někde v domečku, pak dávku přidejte. Ovšem pouze za předpokladu, že nejeví známky obezity.

Naopak, pokud je Váš křeček tlustý, musíte krmiva rozumně ubrat (ubírejte postupně, v žádném případně nepraktikujte jednorázové hladovky). Obezřetní buďte v podávání pamlsků, které mohou být sladké (např. piškoty je lepší podávat určené pro psy než klasické dětské), dále mohou tloustout po oříškách a semínkách (např. lískové ořechy a slunečnice jsou velmi kalorioké) a ovoci (obvykle je sladké a obsahuje mnoho cukru).

KDY KŘEČKA KRMIT? Křečka krmíme zejména navečer, kdy začíná být aktivní. Může si potravu ihned zpracovat, odnést do skrýše nebo sníst aniž by mu oschla. Pokud se křeček vzbudí přes den, můžeme mu dát pamlsek.

Křečci mají v oblibě dělat si velké zásoby krmení na horší časy. Okamžitě spotřebují jen velmi malou část. Nacpou si potravu do lícních toreb a jdou ji ukrýt. Pravidelně, ideálně za 1 - 3 dny tyto zásoby kontrolujte a odstraňte potraviny, které se kazí.

JAK ČASTO? Jestliže je miska prázdná, je potřeba ji doplnit. Jednou týdně můžete křečka klidně nechat bez přísunu nové potravy a nechat ho, ať si zlikviduje své zásoby (za předpokladu že je má dostačující samozřejmě). Zeleninu a ovoce dáváme 3 - 4x týdně, bílkoviny 2 - 3x týdně.

5. Zásada tří: ČISTÉ, SUCHÉ, VOŇAVÉ

Zeleninu a ovoce před podáváním důkladně omyjeme a osušíme (nejen od hlíny a viditelné špíny, ale zejména od pesticidů, kterými ji ošetřena, ale my je nevidíme). Křečkovi nepodáváme potraviny vlhké, zapařené, plesivé, shnilé, zatuchlé nebo jinak zkažené.

Pokud trháme rostliny (např. pampelišky nebo jetel) venku, vyvarujeme se míst poblíž silnice kvůli výfukovým splodinám a parkům a dalším místům, kde se venčí psi. Rovněž bychom se měli vyhnout zemědělským plochám, které se hojně stříkají pesticidy a další chemií.

Dbáme na to, aby vše, co křečkovi podáme mělo pokojovou teplotu.

6. Mohu se s křečkem podělit o večeři?

Křečka zásadně nekrmíme zbytky od našeho stolu ani jiným lidským jídlem. Nedáváme mu žádné "pochoutky" v podobě hranolek, knedlíků, smaženého řízku, bramborového salátu, bábovky a ani ničeho dalšího více či méně podobného. Nic co je:

SMAŽENÉ, SLANÉ, SLADKÉ, KOŘENĚNÉ nebo jinak dochucené křeček NESMÍ. Pokud byste svého kamaráda přece jen rádi trochu rozmazlili, můžete na to při přípravě vlastního oběda trochu myslet a uvařit mu například rýži nebo těstovinu v neosolené vodě. Křečkovi můžete dát i kousek netučného sýra, tofu nebo vařeného masíčka (netučného). Vždy myslete na velikost porce a dejte mu skutečně pouze kousek.

Smažené a slané potraviny způsobují křečkům vážné zažívací obtíže a mohou vést k zánětu slinivky. Koření a dochucovadla, kromě narušení trávení jsou pro křečky příliš aromatická a mohou způsobit smrtelné alergické reakce. Sladké potraviny, kromě toho že způsobují obezitu a vyvolávají cukrovku, rovněž také stimulují nervovou soustavu, což může mít za následek třes, záchvat i zástavu srdce. Krom toho většina sladkostí (med, čokoláda, bonbony, marmeláda apod.) může slepit a nenávratně poškodit křečkovi lícní torby, což může vést k jeho vážnému ohrožení na životě.

Pamatujte, že křeček není nijak náročný na svůj jídelníček. Jakožto původní obyvatel pouští a stepí se spokojí i s poměrně jednotvárnou stravou. Každý zdravý pamslek v podobě psí granule nebo vařeného bílku je pro něj zpestření. Není zapotřebí a nestojí nám za to, jej ohrožovat na jeho životě tím, že mu dáme šlehačku z našeho karamelového latté.

7. Pomoc! Můj křeček nepije!

Pokud má křeček k dispozici čerstvou vodu a přesto nepije, je to proto, že nemá žízeň. Pravděpodobně získal dostatek tekutin z potravy. Přesto mu čerstvou vodu k dispozici vždy nechejte. Nikdy nevíte, kdy se pustí do ládování sena a to potom nejednomu pěkně vyschne :). Až křeček žízeň mít bude, napije se.

I přestože křečkovi denně podáváme zeleninu a ovoce, která sama o sobě obsahuje dost vody, nezapomínáme měnit vodu i v napaječce a to i v případě, že z ní křeček nepije. Vodu v napaječce měníme ideálně každý den, nejpozději třetí den. Vodu v misce pak každý den, nebo dle potřeby častěji v případě, že ji křeček znečistí například podestýlkou. Vodu křečkovi podáváme odstátou.

Nevhodné, škodlivé a jedovaté potraviny

Ananas

Jedovatý je ananas pro všechny v případě, že není zralý (je zelený). Křečkům však ananas nepodáváme ani zralý, neboť obsahuje příliš mnoho kyseliny citrónové (viz citrusové plody).

Avokádo

Všechny části avokáda včetně listů obsahují tzv. PERSIN, což je toxická látka na bázi mastných kyselin. Pro lidi není persin nebezpečný, může však vyvolat alergickou reakci. Přímo jedovatý je ovšem pro většinu zvířat včetně křečků. Avokádo proto vůbec nepodávejte a zabraňte zvířatům, aby měla...

Barevné pamlsky pro hlodavce

V chovatelských potřebách najdeme pamlsky označené například jako "ovocná směs" nebo jednoduše drops, případně snacks. Prosím, nekupujte křečkovi tyto barevné kuličky, kroužky, hvězdičky a další patvary, které září všemi barvami a připomínají více korálky než pamlsek. Tyto produkty jsou chemicky...

Citrusové plody / citron, pomeranč, grep, limetka, mandarinka

Citrusové plody nejsou pro křečky toxické, ale obsahují velké množství kyseliny citrónové, která může malý křeččí organismus rozhodit, rozrušit jeho žaludek a způsobit nepříjemné bolesti, křeče, nadýmání a průjem, který může mít za následek smrt zvířete.

Jádra a pecky - jablka, hrušky, meruňky, broskve, třešně, višně / meloun, hroznové víno

Jádra a pecky z jablek, hrušek, meruněk, broskví, třešní a višní obsahují látku zvanou amygdalin, která je neškodá pokud zůstává uvnitř jádra nebo pecky. Pokud pecka zvlhne nebo praskne, popřípadě je rozkousnutá, pak se amygdalin mění na jed KYANID, který již nebezpečný je. Pro člověka případné...

Kofein

(z kávy, kávové sedliny, čaje nebo čajových sáčků) Kofein stimuluje centrální nervový a cévní systém a vyšší koncentrace může způsobit zvířeti zvracení, neklid, bušení srdce a během několika hodin dokonce i smrt.

Makadamové ořechy

Makadamové oříšky obsahují nejvíce mononasycených tuků a jsou nejvíce kalorické ze všech ořechů. Uvádí se, že pouhých 10 oříšků obsahuje až 22 gramů tuku. Konzumace i malého kousku oříšku může křečkovi způsobit třes a ochrnutí, což může následně vést i k jeho úhynu.

Mandle

Jed zvaný KYANID voní po pražených mandlích a není tomu náhodou. Hořké mandle tento jed obsahují a požití může křečkovat způsobit smrt. Kyanid neobsahují mandle tepelně zpracované, které však nejsou pro křečky rovněž vhodné.

Med

Minerální kámen na hlodání

Minerální kameny a kostky nejsou tím pravým řešením pro hlodání. Obsahují povětšinou mnoho soli, cukru a chemických barviv a dochucovadel. Pro okusování a broušení hlodáků mnohem lépe poslouží přírodní tyčinka pro hlodavce, psí sušenka nebo granule. Svou službu však prokáže i dřevěný domeček, suchý...

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek disponuje psychoaktivními účinky silic MYRISTICINU a ELEMICINU, které ve vysokých dávkách (pro člověka cca 3 oříšky: 25-30 g) způsobují křeče, třes, ztrátu vědomí a následně i smrt. Pro zvířata má konzumace byť malého množství fatální následky.

Rajčatové listy a stonky

Stonky, listy a nezralé plody rajčat obsahují silně toxický glykoalkaloid TOMATIN (podobný solaninu), který je jedovatý pro zvířata i lidi. Proto je nutné se konzumaci zelených částí rajčat vyhnout a rozhodně je nepodávat křečkovi.

Rebarbora - reveň dlanitá

Všechny části rebarbory obsahují pro křečky příliš mnoho kyseliny šťavelové, která jim může způsobit zažívací obtíže a průjmy. Její podávání se nedoporučuje.

Seznam jedovatých rostlin

A Adenium B Bez černý Blín bílý Blín černý Bolehlav plamatý Bolševník Sosnowského Bolševník obecný Bolševník perský Bolševník velkolepý Buk lesní Břečťan popínavý C Cesmína ostrolistá Cykasy Cypříšek Lawsonův Č[editovat | editovat zdroj] Čemeřice D Durman...

Slané, smažené

HRANOLKY, BRAMBŮRKY - potraviny přílis slané a smažené vyvolávají u zvířat zánět slinivky a zažívací obtíže.

Sůl

Sůl vyvolává nejen u zvířat problémy s ledvinami. Křečkům sůl zásadně nepodáváme.

Uzeniny

KLOBÁSY, PÁRKY, SLANINA, SALÁMY A DALŠÍ - obsahují příliš mnoho tuku a soli, zvířatům působí zažívací obtíže a mohou vést k zánětu slinivky.

Vhodné a výjimečně podávané potraviny

Bílkoviny, doplňky, pamlsky

Hmyz sušený - blešivec potoční (gammarus)

potemník moušný, blešivec potoční, kobylky, cvrčci

Kojenecká výživa

bez cukru, cibule a česneku

Psí pamlsky

bez česneku, cibule a cibulového prášku

Ryba

netučná vařená bez kostí a kůže (např. treska) nebo sušená, tuňák ve vlastní šťávě

Vařené maso

kuřecí, hovězí, krocan, netučná ryba