Plemena morčat

(N) - plemeno neuznané

Alpaka

Alpaka patří mezi dlouhosrstá plemena. Její srst je hustá, zvlněná až krepovitá, jednotlivé pramínky tvoří malé prstence. Na zádi má alpaka dvě rozety, které způsobují, že srst roste směrem od zádi k hlavě. Na čele se stáčí do nepravého vírku a tvoří ofinu (tzv. pony). Srst na tváři odstává dopředu (tzv. licousy). V počtu a rozložení rozet je alpaka shodná s peruáncem, strukturou srsti se shoduje s plemeny texel a merino.

Zdroj obrázku: https://chsqueenmadonna.blog.cz/1208/vrh-p

Americký crested

Americký crested, neboli americké chocholaté morče má hladkou, přiléhavou srst a poměrně málo podsady. Plemeno se vyznačuje čelní rozetou (tzv. korunkou), která má být dostatečně kulatá a souměrná. Korunka amerického cresteda je vždy čistě bílá a ostře tak kontrastuje s barvou srsti jinde po těle. Bílé chloupky z korunky nesmějí zasahovat mimo rozetu. Čelní rozeta se dědí dominantně.

Zdroj obrázku: https://www.amanita.websnadno.cz/Samci.html

Anglický crested

Anglický crested, neboli anglické chocholaté morče má hladkou, přiléhavou srst a poměrně málo podsady. Plemeno se vyznačuje čelní rozetou (tzv. korunkou), která má být dostatečně kulatá a souměrná. Na rozdíl od amerického cresteda, který má korunku vždy bílou, je korunka anglického cresteda obvykle stejně zbarvená jako zbytek srsti jinde po těle. Čelní rozeta se dědí dominantně.

Zdroj obrázku: https://www.mojemorcatka.estranky.cz/clanky/plemena-morcat/anglicky-crested.html

Angora

Angorské morče (zkráceně angora) je považováno za dlouhosrstou rozetu. Plemeno má po těle rozloženy alespoň čtyři rozety (ideálně 8), přičemž srst dorůstá délky až 20ti cm. Rozety by měly být rozloženy souměrně, pravidlem to však nebývá. Víry způsobují, že dlouhá srst se stáčí do všech stran a morče tak neustále působí neupraveným až rozcuchaným dojmem. Angora je dosud neuznaným plemenem.

Zdroj obrázku: https://petradioshow.com/?tag=guinea-pig

Irský crested

Irský crested patří k dalším neuznaným plemenům krátkosrstých morčat. Na kyčlích mu rostou dvě rozety, srst na hřbetě se stáčí opačným směrem a na hlavě se tvoří pony v krátké podobě. Strukturou a tvarem vírů v srsti lze irského cresteda v podstatě považovat za krátkosrstou formu peruánce.

Zdroj obrázku: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=10523

Ridgeback

Ridgeback je krátkosrstý druh morčete, jeho srst nedorůstá délky více jak 3 cm. Typickým rysem je dlouhý hřeben srsti rostoucí od krku podél celých zad. V ČR je ridgeback dosud neuznaným plemenem, ovšem ve Velké Británii je veden jako vzácné plemeno. Podobně je tomu také ve Švédsku. Ridgeback je výsledkem šlechtění morčete hladkého s peruáncem.

Zdroj obrázku: https://guineapigspictures.com/Ridgeback-Guinea-Pig.html