ANATOMIE a BIOLOGIE- Křeček syrský

Vědecká kvalifikace

Křeček syrský (Mesocricetus auratus), nebo též zvaný křeček zlatý či někdy nesprávně označován jako medvědí, je druh hlodavce patřící spolu s dalšími třemi druhy (křeček Brandtův, Newtonův, Raddeův) k rodu Mesocricetus. Podčeledí rodu jsou Cricetinae - Křečci praví. Podrobná kvalifikace křečků je rozpracováná zde.

Základní anatomické a fyziologické ukazatele

Počet chromozómů 44
Tělesná teplota 36,8 - 38,5° C
Počet pulsů 200 - 500 / min
Počet dechů 35 - 135 / min
Pohlavní dospělost samce 35 - 50 dnů
Pohlavní dospělost samce 50 - 80 dnů
Hmotnost samce 85 - 150 g
Hmotnost samice 95 - 180 g
Hmotnost novorozence 2 g
Délka života 2 - 3 roky
Délka březosti 15 - 18 dnů
Počet mláďat ve vrhu 8 - 10 ks
Celkový objem krve 65 - 80 ml/kg

POPIS

Křeček syrský může dorůstat délky až 18ti centimetrů a může dosahovat hmotnosti i 190 gramů. Je to hlodavec, u kterého najdeme širokou škálu různých typů, barev srsti, kombinací a kreseb. Více o zbarvení, typu srsti a kresbě se dočtete zde. Tělo by mělo být bez nadbytečného tuku, pevné, bochníčkovitého tvaru. Hlava je velká, s nápadnýma očima a zakulacenýma ušima.

LÍCNÍ TORBY - lícní torby jsou pro křečka velmi typické. Jsou velké, roztažitelné a pojmou až polovinu hmotnosti dospělého křečka. Slouží k přenášení potravy a hnízdního materiálu. Uvnitř jsou pokryty štětinkami, aby obsah neklouzal a nevypadával. K jejich vyprázděnní používá křeček přední tlapy, kterými torby masíruje směrem ven.

LÍCNÍ TORBY
Samice si naplnila torbu oříšky Ukázka lícní torby zevnitř
(POZOR! neodborná manipulace vážně ohrožuje křečka na životě - nezkoušejte!)


ZUBY, CHRUP - křeček má v tlamě celkem 16 zubů. Chrup tvoří 4 řezáky (2 v horní a 2 v dolní čelisti) a 6 stoliček v horní a 6 v dolní čelisti. Špičáky a třenové zuby chybí. Všechny zuby se prořezávají hned po narození, žluté zbarvení je přirozené. Po prořezání stoličky již nerostou. Řezáky však dorůstají po celý život a je proto potřeba, aby měl křeček dostatek materiálu na hlodání (větvičky, suché pečivo apod.) a zuby mu nepřerostly.

CHRUP, ZUBY
Detail otevřené tlamy, lze velmi dobře pozorovat řezáky, jazyk i torby Přerostlé horní řezáky mohou křečka ohrozit na životě

PACHOVÉ ŽLÁZY - křeček syrský má dvě pachové žlázy umístěné na každé straně boku ve slabinách. Pachovou žlázou křeček vylučuje svůj osobitý pach (vůni), kterým značkuje své teritorium. Rovněž se pomocí tohoto pachu dorozumívá a komunikuje - identifikuje ostatní křečky. Křečci se nerozeznávají podle vizáže ani podle zvuku, nýbrž právě podle pachu.

PACHOVÉ ŽLÁZY
Velmi dobře viditelná (odhalená) pachová žláza krátkosrstého křečka Pachová žláza u bezsrstého křečka

KOSTRA

LEBKA, KOST ČELISTNÍ, ČELIST
Kompletní lebka křečka Čelist křečka

VNITŘNÍ ORGÁNY

Schematické nákresy a celkový popis anatomie křečka polního (evropského) naleznete v online verzi publikace:

CLINICAL ANATOMY OF THE EUROPEAN HAMSTER
Cricetus cricetus, L.

 

Použité zdroje:

https://digital.library.unt.edu/ark:/67531/metadc28308/ , https://blogs.evergreen.edu/ebestiary/blog/2012/05/29/syrian-hamster-golden-hamster, https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana, www.hamsterific.com,
https://ehs.uc.edu/lams/data/hamsters/9028/iindex.html, https://www.veterina-mi-vet.cz/pages/oblasti_pece/drobna_zver/krecek.htm, https://billsnotes.hubpages.com/hub/Hamster-Health-Problems-You-Can-Look-For, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1557506308000256 , https://www.hamstercentral.com/community/hamster-healthcare/7879-syrian-scent-glands.html, https://purplekatkritters.tripod.com/syrian/S101.html