ODCHOV MLÁĎAT - 1. část
Od porodu až do 10. dne

7-5 DNŮ PŘED PORODEM

Přibližně týden před porodem vyčistěte březí samici celou ubikaci a pokud je to možné, přeneste ji na nerušené místo. Z ubikace na čas odstraňte předměty, o které by se mohla zranit ona sama nebo později mláďata (průlizky, kolotoč, ostré předměty!). Namísto toho jí dopřejte dostatečně velký úkryt - domeček, ideálně s odklápěcí střechou, abyste mohli později bezpečně kontrolovat hnízdo s mláďaty.
Samici zásobujte dostatkem čerstvé potravy - kvalitní směs, vitamíny v podobě zeleniny a ovoce (okurka, salát, mrkev, jablko apod.), bílkoviny (sýr, vařené maso nebo kousky ze psí konzervy, vařené vejce, bílý jogurt nebo měkký tvaroh) a chybět by nemělo ani tvrdé usušené pečivo na hlodání. Dávejte potravy více než obvykle, kontrolujte však, zda samice potravu spotřebovala, kazící se potraviny dle potřeby nahraďte novými. Pochopitelně nesmí chybět čerstvá voda. Samici již z ubikace nevytahujte.

TĚSNĚ PŘED PORODEM

Samička pár dní před porodem velmi aktivně snáší materiál a staví hnízdo. Dopřejte jí proto dostatek neparfemovaného toaletního papíru, na pásky natrhaný papírový kapesník, ubrousek, buničitou vatu nebo seno. (Křečkovi nikdy nedávejte vatu obvazovou, hrozí riziko udušení!)
Obvykle den před porodem jsou některé samice dost
nervózní - běhají po ubikaci, intenzivně hlodají nebo přenášejí potravu či podestýlku. Samici však nerušte, dbejte aby měla dostatek potravy, čerstvou vodu a klid.

POROD

Přibližně 16 až 18 dnů od úspěšného krytí nastává porod. Samice rodí obvykle v noci nebo časně z rána. Porod probíhá poměrně rychle a obvykle není potřeba (a nedoporučuje se) do něj jakkoli zasahovat. Délka porodu závisí na celkovém počtu mláďat, jejich porodní váze, poloze a na únavě samice. Obvykle však netrvá déle než 30 minut.

Samice setrvá ve dřepu a téměř nenápadnými stahy vypuzuje mládě ze svého těla. Mládě obvykle vychází přední polohou - tedy  hlavička jde jako první. Poté jej samice řezáky vyprostí z plodového obalu, překousne pupeční šňůru a mládě očistí. Velice rychle následuje porod všech ostatních mláďat. Samice po porodu mláďata znovu celá očistí a do sucha olíže. Následně sežere veškerou placenty a zbytky plodových obalů. Tento zvyk samicím pomáhal ve volné přírodě ochránit svá novorozená mláďata před případnými nepřáteli, které by tyto zbytky a vůně nalákaly do hnízda.

POROD
Samice porodila 12 mláďat, všechna očistila a chystá se odpočívat

KANIBALISMUS

V případě, že se mládě narodí mrtvé, popřípadě je života neschopné, příliš slabé nebo nemocné, samice jej obvykle sežere spolu s pupeční šňůrou. Zdravá mláďata začnou po porodu křičet (resp. pištět), což u samice spustí vrozený mechanismus jakési zábrany, která ji při požírání pupeční šňůry zastaví právě u tělíčka mláděte. Takové mládě následně pečlivě očistí a uloží do hnízda. Pokud je však mládě natolik slabé, že se neozývá, brzdný mechanismus se nespustí a samice žere dál.

Kanibalismus se u samice může projevit také v důsledku nedostatečného klidu během březosti. Neustálé vyrušování nebo změny pachů v její ubikaci, popřípadě její přenášení způsobuje její vysokou nervozitu a bojácnost. V důsledku tohoto stresu může samice projevit kanibalismus a svá mláďata sežrat.

Nedostatek bílkovin u mladých samic nebo samic, které jsou velmi rychle po porodu opět březí může mít za následek projevy kanibalismu. Samice si tak nedostatek bílkovin vyřeší požráním svých vlastních mláďat.

Nedostatek prostoru je dalším aspektem, který může výrazně ovlivnit odchov mláďat. Příliš malá a ztísněná ubikace může samici natolik stresovat, že svá mláďata sežere. Rovněž velký počet mláďat může samice úmyslně zredukovat pouze na tolik, kolik je schopná uživit. Velké riziko hrozí v případě, že je v ubikaci chováno více jedinců (především u menších křečků džungarských, syrský křeček by měl být v ubikaci vždy sám!), příliš mnoho zvířat totiž způsobí, že křečci přestanou na jistý čas vylučovat svůj pach - samice pak svá mláďata může požrat pouze proto, že zůstanou bez pachové stopy a ona je nepozná.

Důležité je také zmínit, že kanibalismus se nemusí projevit bezprostředně během porodu nebo těsně po něm. Může k němu dojít také až za několik dnů. Tento "opožděný" kanibalismus je obvykle důsledkem dlouhotrvajícího stresu a především pak rušení samice během laktace, kdy dojde ke ztrátě mléka. Pokud má samice mléka nedostatek, nemůže svá mláďata živit a sežere je.

NAROZENÍ - 1. DEN

Mláďata se rodí holá, růžovoučká, slepá, hluchá a neumějí si udržet tělesnou teplotu. Hmotnost holátka je 1-2 gramy, přičemž 2 gramy přesahuje zřídka kdy. Mláďata jsou naprosto závislá na matce. Samice proto v prních dnech téměř nevylézá z hnízda. Zaujme typickou polohu ke kojení, kdy sedí nad svými mláďy a zahřívá je. Ta jsou pevně přisátá k jejím strukům a předními packami jemně masírují bříško matky a mléčné žlázy. Jedná se o vrozené chování, které podporuje tvorbu mléka. Samička hodně odpočívá, nabírá síly po porodu. Z hnízda se často ozývají libé, tiché, kňučivé zvuky - což je obvykle znamením, že je vše v pořádku. První den se snažte samici rušit co nejméně a kontrolu hnízda ponechejte ideálně až na další den.

1. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Samice kojí svá mláďata a zahřívá je celým tělem Vrh "D" - 12 mláďat

2. DEN

Pokud je vše v pořádku, probíhá druhý den velmi klidně. Samice opouští hnízdo velmi žřídka a jen na nezbytně dlouhou dobu. Zásoby jídla si odnáší co nejblíže k hnízdu. Nabídněte samici pestrou potravu a především bílkoviny. Bílý jogurt, měkký tvaroh nebou kousek masa jí dodají potřebnou energii a pomohou tvorbě mléka. Mláďata jsou stále růžová a poměrně dosti malá. Pokud samice sama ochotně opustí hnízdo, můžete do něj v rychlosti nakouknout. Do hnízda nesahejte holýma rukama! Cizí pachy jsou pro samici velmi rušivé a stresující. K odhrnutí hnízdního materiálu použijte kousek stébla nebo větvičky přímo z ubikace. Zkontrolujte, zda jsou všechna mláďata živá, a kroutí se jako žížalky. Pokud objevíte mrtvé mládě, odstraňte jej pomocí pinzety nebo lžíce. Hnízdo nikdy nekontrolujte v přítomnosti samičky, neboť je to pro ni velmi stresující a může znervóznět natolik, že se bude snažit mláďata přenášet, cpát do torbiček nebo jinak panikařit.

2. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Hnízdo kontrolujeme, až se samice sama vzdálí Vrh "D" - 12 mláďat

3. DEN

Mláďata již nejsou tak červená jako první dva dny, ale stále jsou holá. Můžeme pozorovat začínající pigmenataci a s jistotou můžeme určit barvu očí u miminek. Pokud pod kůží vidíme černé tečky, je jasné, že mláďata budou tmavooká (černé nebo tmavě hnědé oči). Pokud pod kůží nic nevidíme, budou mít mláďata oči červené. Samice věnuje mláďatům maximální péči, až na krátké pauzy je s nimi takřka neustále.

3. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Vlevo - červenooké mládě, vpravo - tmavooké Vrh "D" - 12 mláďat

4. DEN

Mláďatům pomalu začínají, zatím však velmi slabě, růst jemné chloupky. Pigmentace tmavých zvířat je sytější a na některých jedincích můžeme pozorovat náznak kresby. Mláďata jsou stále plně závislá na matce. Končetiny jsou zatím velmi slabé, ne zcela vyvinuté, ale lze již pozorovat malé prstíky. Pomalu se odkrývají také ouška. Než samice hnízdo opustí, svá mláďata pečlivě ukryje pod hnízdní materiál, aby neprochladla.

4. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Samička zahrabává své mladé, aby je udržela v teple Vrh "D" - 12 mláďat

5. DEN

Sytost pigmentace sílí. Zdá se, že mláďata rostou s každou nově započatou hodinou. Samice častěji opouští hnízdo, pokud je pryč příliš dlouho, její ratolesti ji začnou volat písklavým kňučením, načež se k nim matka brzy vrátí. Matka o své potomky řádně pečuje. Stále je velmi vydatně olizuje, čímž tělíčko povzbuzuje k trávení a vylučování moči a stolice. Trus a moč mláďat samice požírá a udržuje tak hnízdo stále čisté.

5. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Samička si své hnízdo s ratolestmi bedlivě střeží Vrh "D" - 12 mláďat

6. DEN

Některá větší mláďata začínají ochutnávat potravu, kterou matka přinesla. Mláďata se občas sama instinktivně obracejí na záda, kdy můžeme pozorovat první, poněkud nekoordinované, pohyby zaměřené na očistu. Lze také pozorovat jistý velikostní rozdíl mláďat z méně početného vrhu "C", která jsou již šestý den silnější a větší oproti miminům vrhu "D", kde je jich téměř jednou tolik.

6. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat První ochutnávání potravy Vrh "D" - 12 mláďat

7. DEN

Všechna mláďata okusují dobroty, které jim samice do hnízda přinesla. Již si dokáží udržet svou tělesnou teplotu a jejich pohyby začínají být koordinované. Samice opouští hnízdo častěji, někdy dokonce i mimo hnízdo krátce odpočívá. Stále však všechny své potomky kojí, pravidelně čistí a hlídá, aby hnízdo neopustila. Pokud zpozoruje, že se některé mládě plazením dostalo mimo hnízdo, okamžitě jej řezáky popadne za volnou kůži na krku a rychle odnese zpět do hnízda.

7. DEN
  
Vrh "C" - 7 mláďat Kojení je stále velmi intenzivní Vrh "D" - 12 mláďat

8. DEN

Pigmentace je zase sytější, kresby se stále vybarvují a pozorovat můžeme také aguti znaky. Oči jsou zatím zavřené, ale již jsou krásně vystouplé.

8. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Očista je zatím nekoordinovaná Vrh "D" - 12 mláďat

9. DEN

U dostatečně velkých mláďat lze určit pohlaví. Nejsnáze jsou vidět u samiček na bříšku dvě linie bradavek, samci mají bříško hladké, bez jakýchkoli červených puntíků. Samostatně již zvládají očistu i vyměšování a můžeme pozorovat první pokusy o plnění lícních torbiček.

9. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Dobře viditelná linie bradavek u samičky Vrh "D" - 12

10. DEN

Mláďata jsou stále aktivnější a rychlejší. Zvědavě prozkoumávají nejen okolí hnízda, ale často je můžeme vidět lézt po celé ubikaci a ochutnávat vše, co jim přijde zrovna pod čumáček. Zkušenější chovatelé již rozpoznají jedince se saténovou srstí.

10. DEN
Vrh "C" - 7 mláďat Mláďata se často vydávají na průzkum mimo hnízdo Vrh "D" - 12 mláďat (jen tmaví)

POKRAČOVÁNÍ: 11. - 20. DEN